KLASTER FIRM INFORMATYCZNYCH
POLSKI WSCHODNIEJ

Aktualności - informacje z Klastra IT i branży informatycznej

Klaster IT honorowym Partnerem Kongresu Business Without Limits

02-07-2019

Kongres Business Without Limits był świetną okazją do dyskusji na temat tego jakie bariery napotykają na co dzień przedstawiciele biznesu w Polsce i jak to wygląda w innych krajach. W panelu wzięli udział przedstawiciele Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego. Oprócz Wojciecha Materny reprezentującego IT, w dyskusji udział wzięli także: Grzegorz Wisz, Prezes Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej i Jacek Krupa, Dyrektor Biura Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego. 

 

Jako przykład skutecznych praktyk w zakresie wsparcia ze strony rządu wspomniane zostały USA i Chiny. W Stanach to właśnie państwo partycypuje znacznie w kosztach prac badawczo-rozwojowych dotyczących nowych leków, a amerykańskie firmy farmaceutyczne korzystają później z patentów powstałych tą drogą. Także sukces samej Doliny Krzemowej to w pewnej mierze zasługa finansowego wsparcia tego obszaru przez rządowe dolary. Podobnie działo się w Izraelu – prężnie działające środowisko tamtejszych startupów otrzymywało i otrzymuje wydatne wsparcie finansowe ze strony państwa.
Chiny natomiast wspierają na wielu polach swoje marki o dużym potencjale międzynarodowym. Widać to najlepiej na przykładzie Huawei’a, o którym zrobiło się bardzo głośno w kontekście powiązań z tamtejszym rządem.

 

Jak zauważył Wojciech Materna naszą aktualną szansą jest zdecydowany wzrost wyboru kierunków ścisłych przez uczniów. Jest to trend, który możemy aktualnie obserwować. Samą informatykę w zeszłym roku studiowało 42 tysiące uczniów. Masowe zainteresowanie przedmiotami technicznymi przyczyniło się w dużej mierze do rozwoju gospodarczego USA po II Wojnie Światowej. Z drugiej strony jednak polska szkoła zabija kreatywność wśród uczniów. Za wzór w tym zakresie uchodzi fiński model edukacyjny, gdzie dzieci uczą się myślenia poprzez rozwiązywanie konkretnych problemów. Dużym błędem, który staramy się teraz naprawić był niedawny proces marginalizacji w Polsce szkół zawodowych. Potencjalnych inwestorów w Polsce zraża też duża zmienność naszego prawa podatkowego i "nadprodukcja" innych przepisów, które mają wpływ na codzienną działalność gospodarczą.

 

Podczas Kongresu goście mieli możliwość zapoznania się z ofertą podkarpackich startupów. Można było tego dokonać w specjalnej strefie, gdzie były rozmieszczone ich stoiska promocyjne.

 

Zwieńczeniem Kongresu była uroczysta Gala, po której przedstawiciele świata nauki, polityki i biznesu mieli okazję do dalszej wymiany opinii na tematy związane z budowaniem przyjaznego ekosystemu dla przedsiębiorców w Polsce.

 

Podobne news
Realizacja: Ideo, Powered by: CMS Edito
Wszelkie prawa zastrzeżone KlasterIT - Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej | ul. Hanasiewicza 19, pok. 12, Rzeszów, Podkarpacie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013