KLASTER FIRM INFORMATYCZNYCH
POLSKI WSCHODNIEJ

Aktualności - informacje z Klastra IT i branży informatycznej

Kongres 60 Milionów w Rzeszowie

23-09-2019

Jaki powinien być wizerunek Polski na arenie międzynarodowej? Czy polska innowacja może być produktem eksportowym? Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości w Polsce? Podczas rzeszowskiej edycji wydarzenia reprezentanci środowisk polonijnych, politycy i prezesi polskich firm o międzynarodowej sławie, przedstawiciele nauki i samorządów czy liderzy opinii publicznej, przybyli do G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego k. Rzeszowa, by porozmawiać o biznesowej integracji Polaków.


Rzeszowski zjazd Polonii był kolejnym owocnym spotkaniem międzynarodowej Polonii, W 22 panelach dyskusyjnych udział wzięło ok. 80 prelegentów. Miniony Kongres to nie tylko trzy dni licznych debat i spotkań z niesamowitymi Polakami, ale również wydarzenia specjalne oraz liczne wywiady i spotkania z mediami, których nie mogło zabraknąć podczas tak ważnego wydarzenia dla integracji polsko-polonijnej wydarzenia. Duże zainteresowanie jest dowodem na to, że tworzenie przestrzeni do integracji środowisk polskich i polonijnych ma sens.


Wśród Gości rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów znaleźli się m.in.: amerykańska dziennikarka Rita Cosby, Ministerster Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” Adam Hamryszczak, Zastępca szefa sztabu członka Rady Miasta Nowy Jork Roberta Holdena Daniel Kurzyna, Prezes Polsko Amerykańskiej Izby Handlu Florydy i Obu Ameryk Leszek Ladowski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, Prezes Fracht FWO Polska Andrzej Bułka, Wiceprezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej North-East Sabina Klimek.


Na Kongresie nie zabrakło również przedstawicieli Klastra IT. Wojciech Materna, Prezes Klastra oraz Piotr Bereziewicz, Założyciel i Dyrektor Zarządzający Aberit wzięli udział w panelu dyskusyjnym na temat siły polskiej gospodarki. Obaj wskazywali na to jak ważne jest dla efektywnych wdrożeń to, aby podejmować współpracę z jednostkami naukowymi. Wojciech Materna mówił m.in. o projekcie zainicjowanym z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania, który ma na celu kształcenie dualne studentów. Firmy z klastra będą miały możliwość przyjęcia do swoich siedzib młodych ludzi i szkolenia ich w realnych warunkach przez cały rok akademicki. „Podczas 3-tygodniowych staży student nie był w stanie się niczego nauczyć. Teraz będziemy mieli taką możliwość. Brak odpowiedniego systemu edukacyjnego odbiera studentom motywację”. Piotr Bereziewicz chwalił współpracę z hiszpańskimi jednostkami badawczo-naukowymi, z którymi prowadzi wieloletni projekt mający na celu szybszą diagnostykę trzody chlewnej. Prezes klastra wskazał na to, że pomimo tego, że jest prezesem firmy Top S.A. sam jest wciąż aktywnym programistą, bo to lubi. Obserwuje rynek i widzi, że programiści przestają uciekać z Podkarpacia. Należy więc tworzyć odpowiednie środowisko dla młodych. Firmy powinny koncentrować się na sprzedaży rozwiązań, a nie pracy. Ciężko jest konkurować z wielkimi firmami. Zamiast tego lepiej jest znaleźć niszę i specjalizować się w określonym kierunku.  


Kongres był też okazją do nieformalnych spotkań z przedstawicielami innych podkarpackich klastrów. Paweł Wasilewski, Dyrektor Biura Klastra dyskutował z Eweliną Nycz, Dyrektor ds. rozwoju i promocji produktu klastra Podkarpackie Smaki na temat współpracy w obszarze HoReCa oraz z Edytą Podkulską, Prezes klastra modowego Osnova i Kamilą Gancarz, General Manager Osnovy na temat obszarów wzajemnego wsparcia. 

 

Kolejny Kongres 60 Milionów odbędzie się na początku października w Nowym Jorku.

 

Podobne news
Realizacja: Ideo, Powered by: CMS Edito
Wszelkie prawa zastrzeżone KlasterIT - Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej | ul. Hanasiewicza 19, pok. 12, Rzeszów, Podkarpacie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013